Dom za starije i nemoćne osobe – „Dr. Ivan Evanđelist Šarić“, Kiseljak – Lug

Živeći u današnjem vremenu i okruženju, veoma je lako uočiti vitalne probleme koji opterećuju razinu življenja osoba treće životne dobi. Tako se neki od najaktualnijih problema oslikavaju u činjenici da veliki broj starih ljudi žive sami, prepušteni sudbini ad hoc življenja, od danas do sutra, i humanosti ono malo ljudi koji ih okružuju.

Resorne institucije nedovoljno brinu za ovu dobnu skupinu. Razlog tomu je moguće tražiti u nedostatku financijskih sredstava, ljudskih resursa, opreme, ustrojstvu institucija itd. Zbog neprilagođenosti institucionalnog sustava potrebama starijih osoba, članovi zajednice i civilnog društva trebali bi uočiti problem i humanim djelovanjem u okviru svoje djelatnosti pomoći im pri obavljanju svakodnevnih poslova i zadovoljavanju osnovnih egzistencijalnih potreba.

Pomažući starim i nemoćnim osobama indirektno dajemo novi smisao i vlastitom životu, a s kršćanskog aspekta življenja još jednom dokazujemo da nam svjetlost vlastitoga života nije povjerena uzalud. Iako stare i nemoćne osobe treba ponekad samo slušati i pružiti im ruku u vremenu kada im je breme života pritislo stara leda i dušu, stisak ruke ponekad može biti dovoljan pokazatelj brige i poštovanja prema starim i nemoćnima, a koji će ih nagnati na zaključak da ni u novonastalim životnim okolnostima nisu sami i da je vrijedno živjeti. Kroz svoje djelovanje, još jednom želimo usmjeriti pažnju javnosti na činjenicu da navedena skupina stanovništva postoji sa svim svojim ljudskim potrebama, pravima i obvezama. Iako navedene potrebe, u proporciji s drugima često nisu velike, one su za neke od njih vječno i kontinuirano nedostupne bez pomoći ljudi koji ih okružuju. Stoga je dužnost svakog društva sa takvom dobnom strukturom stanovništva, organizirati odgovarajuću brigu za osobe treće životne dobi, kako bi se svaki pojedini član zajednice osjećao dostojanstveno, sigurno, zaštićeno i sretno u poznim godinama svoga života.

U humanitarno – karitativom smislu, suvremeno demokratsko društvo je dužno poduzeti sve potrebne mjere i radnje za održavanje tjelesnog, duševnog i socijalnog zdravlja ukupnog stanovništva, a posebno apostrofirana i ranjiva skupina je stanovništvo treće životne dobi.

Humanost civiliziranog društva očituje se brigom za stare, nemoćne i bolesne, tj. za one od kojih ništa ne očekujemo u materijalnom smislu, ali koji su u granicama svojih mogućnosti nekoć stvarali svijet u kojem mi danas živimo. Pomažući starim, bolesnim i nemoćnima dajemo i novi smisao svom životu, a Bogu pokazujemo da nam nije dao život uzalud. Stare i nemoćne treba slušati i pružiti im ruku u vremenu kada im je breme života pritislo stara leđa i dušu. Dovoljan je stisak ruke da starac shvati kako nije sam i da je vrijedno živjeti.

Panoramski prikaz Caritasova Doma za starije i nemoćne Dr. Ivan Evanđelist Šarić:

Misija ovog budućeg Doma za starije i nemoćne osobe je pružiti kvalitetnu brigu za naše stanovnike na način koji će stvoriti životnu atmosferu koja smiruje um, daje optimizam, povezuje ih s Bogom i s drugim ljudima i čini da se nastave osjećati dijelom svijeta u kojemu žive. Želimo stvoriti životno ozračje u kojem se promovira čovjekova osobnost i štiti njegovo dostojanstvo. Želimo omogućiti svakom stanovniku našega Doma da se osjeća što osobnije, zaštićenije i ispunjenije, te da pokažemo kako su smisao, svrha i nada dostupni svim ljudima. Ujedno, smatramo, da bi to imalo pozitivan utjecaj i na sve ostale stanovnike ovih područja u otklanjanju straha od starenja i onoga što će biti s njima kada uđu u treću životnu dob. Izgradnjom ovog staračkog doma, uveliko bismo poboljšali uvjete života na ovim prostorima i na taj način podržavali ostanak i povratak ljudi u BiH. Otvaranjem više desetaka radnih mjesta, poglavito za mlađe osobe, konkretizirali bismo našu brigu i za radno sposobno stanovništvo.

Lokacija Doma za starije i nemoćne osobe je na vrlo povoljnom položaju, obzirom na to da je od Sarajeva udaljena oko 30 km i nalazi se u prekrasnom prirodnom okružju u kojemu imamo mogućnost osigurati različite aktivnosti za ljude starije životne dobi (vrt, voćnjak, mala farma, šetalište kroz šumu, tereni za športske aktivnosti i razonodu). Zemljište veličine približno 3 hektara u posjedu je Caritasa Vrhbosanske nadbiskupije i imamo podršku i suglasnost Općine Kiseljak za izgradnju ovakvog objekta, jer u blizini nema ustanove ove vrste, a potrebe su velike. Nakon što su riješene administrativne pripreme i prikupljena novčana sredstva, krenulo se s izgradnjom Doma, te je ova faza finalizirana koncem 2016. godine. Projektom je predviđeno da se Dom sastoji od 5 etaža: podrum, prizemlje, I kat, II kat i potkrovlje. Smještajni kapaciteti Doma su raspoređeni na prvom i drugom katu, te  potkrovlju. Predviđeno je 67 soba za smještaj do 120 osoba.

Video prilog u nastavku:

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *